Hydroterapia (wodolecznictwo) jest to metoda leczenia bodźcowego polegająca na zewnętrznym stosowaniu wody. Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura wody oraz ciśnienie użyte odpowiednio do rodzaju terapii. Hydroterapia jest stosowana od wieków jako forma niwelowania stresu i forma leczenia.

Masaż podwodny to zabieg hydroterapeutyczny, mający za zadanie rozluźnienie określonych partii mięśni oraz przekrwienie tkanek.

Niezwykłe właściwości wody wykorzystywane są przy wielu zabiegach leczniczych. Należy do nich masaż wodny (zwany inaczej hydromasażem).

Kąpiel wirowa stanowi formę łagodnego masażu. W terapii tej wykorzystuje się w celach leczniczych wpływ ciepłej wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne, związane z ruchami wirowymi.

Zawarty w wodzie bezwodnik kwasu węglowego wydziela się na skórze w postaci pęcherzyków gazu i wywołuje w organizmie wiele zmian poprzez rozszerzenie naczyń włosowatych tętniczych i żylnych. W następstwie tego dochodzi do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.

Polegają na wdychaniu aerozolu leczniczego. Do aerozoloterapii stosuje się: wody mineralne, olejki, leki, inne środki lecznicze.

To kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych będących składnikami wielu ziół. Działanie kąpieli aromatycznych ma charakter kompleksowy.

Zabieg polegający na kąpieli w wodzie, do której wtłaczane jest powietrze pod ciśnieniem. Kąpiel wykonuje się na bazie wód leczniczych o temperaturze 35-37 °C.

Zabiegi polegają na polewaniu ciała skupionym bądź wachlarzowatym strumieniem wody, stosując na zmianę różnego rodzaju natryski. Bicze szkockie to niezwykle korzystna metoda w leczeniu wielu dolegliwości.