Szczegóły badania

Dihydrotestosteron ( DHT )

Inna nazwa badania: Brak
Materiał: Krew
Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 5 dni roboczych
Znaczenie badania:
Badanie wykonuje się w celu określenia nadmiaru lub niedoboru DHT u mężczyzn i u kobiet.

Wskazaniem do wykonania badania jest przede wszystkim łysienie typu androgenowego u mężczyzn oraz hirsutyzm, zaburzenia miesiączkowania, zespół policystycznych jajników u kobiet. U obu płci bezpłodność i hipogonadyzm oraz trądzik i łojotowe zapalenie skóry, u dzieci zaburzenia rozwoju seksualnego.

Dihydrotestosteron obok testosteronu należy do silnie działających androgenów. Wydzielany jest przez jadra, jajniki i nadnercza, a także pochodzi z obwodowej konwersji prekursorów.

Powstaje w wyniku działania enzymu 5-α-reduktazy z testosteronu i wykazuje 2-6 razy większą aktywność niż testosteron. Enzym 5-α-reduktaza występuje przede wszystkim w prąciu, mosznie, gruczole krokowym, skórze i wątrobie.

DHT w życiu płodowym jest niezbędny do różnicowania zewnętrznych narządów płciowych. W okresie dojrzewania mężczyzn odpowiada za wytworzenie większości drugorzędowych cech płciowych. W życiu dorosłym DHT wpływa na prawidłową masę gruczołu krokowego oraz bierze udział w tworzeniu płynu nasiennego. Nadprodukcja tego androgenu może wystąpić u mężczyzn po 50 roku życia i może prowadzić do przerostu prostaty oraz rozwoju raka gruczoły krokowego.
Opracowanie i przygotowanie materiału:
Materiał: krew pobrana na skrzep
Stabilność: 24 godz. w temp. lodówki, zamrożona 3 miesiące