Inna nazwa badania: Brak Materiał: Krew Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 5 dni roboczych
Znaczenie badania: Badanie wykonuje się w celu określenia nadmiaru lub niedoboru DHT u mężczyzn i u kobiet.
Wskazaniem do wykonania badania jest przede wszystkim łysienie typu androgenowego u mężczyzn oraz hirsutyzm, zaburzenia miesiączkowania, zespół policystycznych jajników u kobiet. U obu płci bezpłodność i hipogonadyzm oraz trądzik i łojotowe zapalenie skóry, u dzieci zaburzenia rozwoju seksualnego.
Dihydrotestosteron obok testosteronu należy do silnie działających androgenów. Wydzielany jest przez jadra, jajniki i nadnercza, a także pochodzi z obwodowej konwersji prekursorów.
Powstaje w wyniku działania enzymu 5-α-reduktazy z testosteronu i wykazuje 2-6 razy większą aktywność niż testosteron. Enzym 5-α-reduktaza występuje przede wszystkim w prąciu, mosznie, gruczole krokowym, skórze i wątrobie.
DHT w życiu płodowym jest niezbędny do różnicowania zewnętrznych narządów płciowych. W okresie dojrzewania mężczyzn odpowiada za wytworzenie większości drugorzędowych cech płciowych. W życiu dorosłym DHT wpływa na prawidłową masę gruczołu krokowego oraz bierze udział w tworzeniu płynu nasiennego. Nadprodukcja tego androgenu może wystąpić u mężczyzn po 50 roku życia i może prowadzić do przerostu prostaty oraz rozwoju raka gruczoły krokowego.
Opracowanie i przygotowanie materiału: Materiał: krew pobrana na skrzep Stabilność: 24 godz. w temp. lodówki, zamrożona 3 miesiące
This site uses cookies to provide the highest level of service. Your continued use of the site means that you agree to their use. You can find out more about the cookie policy HERE