Szczegóły badania

Antytrombina III - aktywność

Inna nazwa badania: Antytrombina (AT)
Materiał: Krew
Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 10 dni roboczych
Znaczenie badania:
Antytrombina (AT) zwana potocznie antytrombiną III, to najważniejszy pod względem ilościowym inhibitor krzepnięcia krwi z grupy inhibitorów proteaz serynowych. W organizmie pełni przede wszystkim rolę antykoagulantu w układzie krzepnięcia.AT produkowana jest w wątrobie. Do czynników krzepnięcia unieczynnianych przez AT należą: trombina (IIa), IXa, Xa, XIa, XIIa. Aktywność AT bada się przede wszystkim w przebiegu choroby zakrzepowo –zatorowej w celu wykrycia nabytych i wrodzonych jej niedoborów.
Obniżenie aktywności AT obserwuje się we wrodzonej trombofilii, w chorobach wątroby ( uszkodzenie miąższu i ograniczona zdolność syntezy białek), zespole nerczycowym
( nadmierne wydalanie), enteropatii wysiękowej i ciężkich oparzeniach ( utrata białek), w zespole DIC, fizjologicznie u wcześniaków i noworodków, a także w przewlekłym leczeniu heparyną i L-asparaginazą.
Podwyższone stężenie AT nie ma znaczenia diagnostycznego; wzrost AT obserwowany jest w stanach zapalnych ( białko ostrej fazy)i niedoborze witaminy K.
Opracowanie i przygotowanie materiału:
Krew należy pobrać do probówki z niebieskim korkiem, na cytrynian sodu. Probówkę należy opisać imieniem, nazwiskiem oraz nr PESEL pacjenta.
Pobraną krew pełną należy umieścić w torbie termostabilnej bez wkładu chłodzącego
( 18-25 C) i wraz ze skierowaniem i przekazać kurierowi najszybciej jak to możliwe z informacją, że to badanie labilne . Krew musi dotrzeć do Laboratorium RCKiK w ciągu max 3 godzin od pobrania.
Próbki przyjmowane są w RCKiK od godziny 7.25 do 13.00.
Dopuszczalny czas transportu – krew cytrynianowa pełna do 3 godzin od momentu pobrania próbki, w temperaturze 18-25 C.