Inna nazwa badania: Antytrombina (AT) Materiał: Krew Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 10 dni roboczych
Znaczenie badania: Antytrombina (AT) zwana potocznie antytrombiną III, to najważniejszy pod względem ilościowym inhibitor krzepnięcia krwi z grupy inhibitorów proteaz serynowych. W organizmie pełni przede wszystkim rolę antykoagulantu w układzie krzepnięcia.AT produkowana jest w wątrobie. Do czynników krzepnięcia unieczynnianych przez AT należą: trombina (IIa), IXa, Xa, XIa, XIIa. Aktywność AT bada się przede wszystkim w przebiegu choroby zakrzepowo –zatorowej w celu wykrycia nabytych i wrodzonych jej niedoborów. Obniżenie aktywności AT obserwuje się we wrodzonej trombofilii, w chorobach wątroby ( uszkodzenie miąższu i ograniczona zdolność syntezy białek), zespole nerczycowym ( nadmierne wydalanie), enteropatii wysiękowej i ciężkich oparzeniach ( utrata białek), w zespole DIC, fizjologicznie u wcześniaków i noworodków, a także w przewlekłym leczeniu heparyną i L-asparaginazą. Podwyższone stężenie AT nie ma znaczenia diagnostycznego; wzrost AT obserwowany jest w stanach zapalnych ( białko ostrej fazy)i niedoborze witaminy K.
Opracowanie i przygotowanie materiału: Krew należy pobrać do probówki z niebieskim korkiem, na cytrynian sodu. Probówkę należy opisać imieniem, nazwiskiem oraz nr PESEL pacjenta. Pobraną krew pełną należy umieścić w torbie termostabilnej bez wkładu chłodzącego ( 18-25 C) i wraz ze skierowaniem i przekazać kurierowi najszybciej jak to możliwe z informacją, że to badanie labilne . Krew musi dotrzeć do Laboratorium RCKiK w ciągu max 3 godzin od pobrania. Próbki przyjmowane są w RCKiK od godziny 7.25 do 13.00. Dopuszczalny czas transportu – krew cytrynianowa pełna do 3 godzin od momentu pobrania próbki, w temperaturze 18-25 C.
This site uses cookies to provide the highest level of service. Your continued use of the site means that you agree to their use. You can find out more about the cookie policy HERE