Inna nazwa badania: tasiemiec, tasiemczyca,pasożyty. Materiał: Krew Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 3 dni roboczych
Sposób przygotowania pacjenta: Pacjent nie musi być na czczo. Materiałem do badań jest krew.
Znaczenie badania: Bąblowica jest chorobą pasożytniczą wywołaną zakażeniem jednym z 2 rodzajów tasiemca – Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Naturalnym rezerwuarem tych organizmów są psy (E. granulosus) i lisy (Echinococcus multilocularis), przy czym innym potencjalnym źródłem zakażenia jest jedzenie zakażone przez pasożyty, takie jak owoce leśne i grzyby.
Po wniknięciu pasożyta z rodzaju E. granulosus przez jamę ustną człowieka jest on przenoszony z krwiobiegiem do wątroby (60% pacjentów), płuc (20% pacjentów) i innych narządów, np. mózgu (20%). Pasożyty tworzą sferyczne, jednokomorowe, wypełnione płynem torbiele, które zazwyczaj można usunąć chirurgicznie Torbiele E. granulosus powodują zmiany patologiczne lub zaburzenia głównie wskutek stopniowego ucisku w związku ze wzrostem lub wypierania ważnych tkanek, naczyń lub narządów żywiciela. W związku z tym zakres zmian patologicznych różni się znacznie w zależności od umiejscowienia i wielkości torbieli, np. ból w nadbrzuszu lub klatce piersiowej.
Rozpoznanie bąblowicy opiera się na badaniu epidemiologicznym i klinicznym w kierunku wykrycia torbieli za pomocą badania radiologicznego, ultrasonograficznego i tomografii komputerowej, jak także metodami serologicznymi.
Opracowanie i przygotowanie materiału: Materiał: surowica
Wykonujemy badanie przeciwciał IgG wyłącznie w kierunku Echinococcus granulosus. Badanie NIE OBEJMUJE przeciwciał przeciwko Echinococcus multilocularis!
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o polityce cookies dowiesz się TUTAJ