Inna nazwa badania: tasiemiec, tasiemczyca,pasożyty. Materiał: Krew Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 3 dni roboczych
Sposób przygotowania pacjenta: Pacjent nie musi być na czczo. Materiałem do badań jest krew.
Znaczenie badania: Bąblowica jest chorobą pasożytniczą wywołaną zakażeniem jednym z 2 rodzajów tasiemca – Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Naturalnym rezerwuarem tych organizmów są psy (E. granulosus) i lisy (Echinococcus multilocularis), przy czym innym potencjalnym źródłem zakażenia jest jedzenie zakażone przez pasożyty, takie jak owoce leśne i grzyby.
Po wniknięciu pasożyta z rodzaju E. granulosus przez jamę ustną człowieka jest on przenoszony z krwiobiegiem do wątroby (60% pacjentów), płuc (20% pacjentów) i innych narządów, np. mózgu (20%). Pasożyty tworzą sferyczne, jednokomorowe, wypełnione płynem torbiele, które zazwyczaj można usunąć chirurgicznie Torbiele E. granulosus powodują zmiany patologiczne lub zaburzenia głównie wskutek stopniowego ucisku w związku ze wzrostem lub wypierania ważnych tkanek, naczyń lub narządów żywiciela. W związku z tym zakres zmian patologicznych różni się znacznie w zależności od umiejscowienia i wielkości torbieli, np. ból w nadbrzuszu lub klatce piersiowej.
Rozpoznanie bąblowicy opiera się na badaniu epidemiologicznym i klinicznym w kierunku wykrycia torbieli za pomocą badania radiologicznego, ultrasonograficznego i tomografii komputerowej, jak także metodami serologicznymi.
Opracowanie i przygotowanie materiału: Materiał: surowica
Wykonujemy badanie przeciwciał IgG wyłącznie w kierunku Echinococcus granulosus. Badanie NIE OBEJMUJE przeciwciał przeciwko Echinococcus multilocularis!
This site uses cookies to provide the highest level of service. Your continued use of the site means that you agree to their use. You can find out more about the cookie policy HERE