Szczegóły badania

Rubella IgG awidność

Inna nazwa badania: różyczka
Materiał: Krew
Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 3 dni roboczych
Sposób przygotowania pacjenta:
Pacjent nie musi być na czczo.
Materiałem do badań jest krew.
Znaczenie badania:
Wirus różyczki wywołuje występującą powszechnie u ludzi chorobę zakaźną, której zazwyczaj towarzyszy plamista wysypka. Choroba zazwyczaj nie trwa długo, a komplikacje zdarzają się rzadko. Jednak różyczka może okazać się szkodliwa dla płodu, jeśli zakażenie organizmu matki nastąpi podczas ciąży. Wirus różyczki ma działanie teratogeniczne i zakażenie może prowadzić do bardzo poważnych wad rozwojowych, zwłaszcza w pierwszym miesiącu ciąży. Z tego powodu kluczowe jest określenie poziomu odporności pacjentki przed ciążą, jeśli to możliwe, w celu podania szczepionki lub, jeśli to niemożliwe, monitorowania przebiegu ciąży w kierunku serokonwersji.

W niektórych przypadkach wykonanie badania w kierunku przeciwciał kl. IgM nie jest wystarczające, ponieważ obecność przeciwciał tej klasy może wynikać z utrzymywania się przeciwciał IgM lub bezobjawowej infekcji wtórnej wywołanej wirusem różyczki, nie zagrażającej płodowi.

Z tego powodu zalecane jest oznaczenie awidności przeciwciał IgG, ponieważ jak wykazano, awidność jest niska w fazie ostrej infekcji i z czasem wzrasta. Obecność przeciwciał o niskiej awidności wskazuje zatem na niedawną lub bieżącą infekcję.