Inna nazwa badania: różyczka Materiał: Krew Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 3 dni roboczych
Sposób przygotowania pacjenta: Pacjent nie musi być na czczo. Materiałem do badań jest krew.
Znaczenie badania: Wirus różyczki wywołuje występującą powszechnie u ludzi chorobę zakaźną, której zazwyczaj towarzyszy plamista wysypka. Choroba zazwyczaj nie trwa długo, a komplikacje zdarzają się rzadko. Jednak różyczka może okazać się szkodliwa dla płodu, jeśli zakażenie organizmu matki nastąpi podczas ciąży. Wirus różyczki ma działanie teratogeniczne i zakażenie może prowadzić do bardzo poważnych wad rozwojowych, zwłaszcza w pierwszym miesiącu ciąży. Z tego powodu kluczowe jest określenie poziomu odporności pacjentki przed ciążą, jeśli to możliwe, w celu podania szczepionki lub, jeśli to niemożliwe, monitorowania przebiegu ciąży w kierunku serokonwersji.
W niektórych przypadkach wykonanie badania w kierunku przeciwciał kl. IgM nie jest wystarczające, ponieważ obecność przeciwciał tej klasy może wynikać z utrzymywania się przeciwciał IgM lub bezobjawowej infekcji wtórnej wywołanej wirusem różyczki, nie zagrażającej płodowi.
Z tego powodu zalecane jest oznaczenie awidności przeciwciał IgG, ponieważ jak wykazano, awidność jest niska w fazie ostrej infekcji i z czasem wzrasta. Obecność przeciwciał o niskiej awidności wskazuje zatem na niedawną lub bieżącą infekcję.
This site uses cookies to provide the highest level of service. Your continued use of the site means that you agree to their use. You can find out more about the cookie policy HERE