Kolposkopia z konsultacją ginekologiczną

Cel badania

Kolposkopia jest to badanie polegające na oglądaniu tarczy szyjki macicy, ujścia zewnętrznego kanału szyjki, pochwy oraz sromu przy pomocy kolposkopu - urządzenia z zestawem optycznym. Jest to narzędzie powiększające od 4-50 razy obraz. W badaniu ocenia się strukturę przestrzenną nabłonka, jego barwę, układ i przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych. Jeżeli obraz kolposkopii jest nieprawidłowy, lekarz z miejsc podejrzanych pobiera tkanki do badania histopatologicznego. Koszt dodatkowy pobrania jednego wycinka wynosi 50 zł.

Czas oczekiwania na wynik histopatologiczny wynosi 14 dni roboczych.

Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut ustalić rozpoznanie, podjąć odpowiednie decyzje dotyczące terapii, bądź leczenia. Umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy lub służy ocenie po zabiegach chirurgicznych.

Przygotowanie do badania

W okresie kilku dni przed badaniem nie powinno się stosować leków dopochwowych, współżyć seksualnie, dokonywać irygacji ani poddawać sie badaniu ginekologicznemu. Kolposkopii nie wykonuje się w okresie krwawienia miesiączkowego. Badanie jest bezbolesne, bez powikłań, może być powtarzane wielokrotnie u pacjentek w każdym wieku. Pacjentka powinna zgłosić się na badanie z aktualnym wynikiem badania cytologicznego z zaleceniem kolposkopii.