Szczegóły badania

Legionella- antygen w moczu

Inna nazwa badania: Brak
Materiał: Mocz
Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 2 dni roboczych
Znaczenie badania:
Test służący do jakościowego wykrywania antygenów Legionella pneumophila i Legionella longbeachae w próbkach ludzkiego moczu pobranych od pacjentów, u których podejrzewa się zapalenie płuc. Test jest przeznaczony jako pomoc do rozpoznawania zakażenia Legionellą. Dodatni wynik dla antygenu Legionelli w moczu zasadniczo wskazuje na aktualne lub niedawno przebyte zakażenie Legionellą.
Gatunki Legionelli (zidentyfikowano ich ponad 50 gatunków i 70 serogrup) to wewnątrzkomórkowe bakterie występujące powszechnie w środowisku wodnym.
Niemal połowa gatunków Legionelli została powiązana z chorobami u ludzi, przy czym najbardziej zjadliwą i najczęstszą przyczyną jest serogrupa 1 bakterii Legionella pneumophila. Zakażenie bakterią Legionella może przybierać dwie główne, odmienne postacie kliniczne: gorączkę Pontiac i chorobę legionistów. Gorączka Pontiac jest łagodną infekcją górnych dróg oddechowych z nieswoistym przebiegiem grypopodobnym choroby, w większości przypadków ustępującą samoistnie.
Natomiast Choroba legionistów jest nietypowym zapaleniem płuc z objawami od lekkiej postaci choroby do ciężkiego zapalenia płuc, wymagającego podawania tlenu i charakteryzującego się wysoką śmiertelnością głownie wśród pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka (immunosupresja, niewydolność wątroby lub nerek, przewlekła obturacyjna choroba płuc, palenie tytoniu w wywiadzie, wiek pacjenta powyżej 50 lat ).
Opracowanie i przygotowanie materiału:
Materiałem do badania jest próbka moczu oddana(o dowolnej porze dnia)do sterylnego pojemnika na mocz.
Do wykonania badania nie używa się pojemnika na mocz z podłożami(Uricult)

Stabilność materiału: w temp pokojowej do 12 godzin, w lodówce do 7 dni, zamrożony do 1 miesiąca