Sposób przygotowania pacjenta:
Warunkiem niezbędnym do wykonania badania jest wypełnienie przez lekarza zlecajacego lub przez położną, formularza zgody na badanie genetyczne dołączonego do zestawu. Zestaw jest wydawany w punkcie pobrań po zarejestrowaniu pacjenta na badanie. Badanie nie zostanie wykonane bez wypełnionego formularza!
Pacjent nie musi być na czczo.
Materiał jest pobierany w gabinecie ginekologicznym przez położną lub lekarza we wszystkich Filiach Luxmed,
od Pon.-Sob. po wcześniejszej rezerwacji terminu.
Próbki przyniesione z zewnątrz nie są przyjmowane do badania.
Badania u kobiet :
Badania nie należy wykonywać :
- podczas miesiączki
- podczas leczenia antybiotykami
- podczas leczenia preparatami dopochwowymi (globulki, kremy)
- gdy stosowane są irygacje
- w ciągu 48 h od ostatniego stosunku płciowego
Jeśli stosowane było leczenie, zaleca się 3-5 dniową przerwę pomiędzy zakończeniem leczenia, a wykonaniem testu.
Środki nawilżające , produkty do higieny intymnej, żele antykoncepcyjne ( za wyjątkiem żelu o nazwie Advantage - S Bioadhesive Contraceptive Gel) nie zakłócają działania testu
.
Badania u mężczyzn :
Przed pobraniem materiału do badania nie należy :
- stosować antybiotykow, kremów leczniczych
- myć genitaliow przez co najmniej 12 godzin
- wspołżyć przez co najmniej 24 h
Materiałem jest wymaz z szyjki macicy (u kobiet) oraz wymaz z okolic napletka (u mężczyzn) pobierany przy użyciu zestawu dostarczanego przez Laboratorium.Zestaw zawiera szczegółową instrukcję pobrania materiału do badania oraz protokół pobrania, który należy wypełnić przed wysłaniem materiału do Laboratorium podwykonawcy.
Znaczenie badania:
Test wykrywa transkrypty mRNA wysokoonkogennych genotypow HPV ( 16,18, 31,33,45). Badanie to jest zalecane przez Towarzystwo Ginekologiczne oraz rekomendowane przez Centralny Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki
i Wczesnego Wykrywania Raka szyjki macicy dla pacjentek, u ktorych uzyskano nieprawidłowy wynik rozmazu cytologicznego.
Badanie HPV mRNA jest znacznie czulsze od podstawowego badania HPV, ktore rowniez mamy w ofercie, poniewaz wykrywa aktywnosć wirusow prowadzącą do rozwinięcia się choroby nowotworowej, a nie samą obecnosć wirusa.
INFO ROZSZERZONE
Badanie w kierunku infekcji wirusem HPV (mRNA HPV) - WYSOKIEGO RYZYKA ONKOGENNEGO
umozliwia wykrywanie aktywnych onkogenow E6 i E7 wirusa HPV wysokiego ryzyka onkogennego typu 16, 18, 31, 33, 45. Wirusy HPV wysokiego ryzyka uwazane są za głowny czynnik rozwoju raka szyjki macicy (ich obecnosć stwierdza się w 97-99,7% przypadkow raka szyjki macicy).
Onkogeny E6 i E7 wirusa HPV, stanowią istotny czynnik powstawania zmian w komorkach szyjki macicy, ktore mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Ich synteza ma miejsce głownie w przypadku przetrwałych infekcji wirusem HPV wysokiego ryzyka (w ok. 80% przypadkow zakazeń HPV, infekcja jest zwalczana przez układ odpornosciowy kobiety). W związku z tym wynik pozytywny otrzymany przy pomocy testu NucliSENS EasyQ HPV, trafniej wskazuje na zwiększone prawdopodobieństwa rozwoju inwazyjnego raka szyjki macicy, niz powszechniej dostępne testy na obecnosć DNA HPV.
O koniecznosci wykonania testu powinien decydować lekarz ginekolog.
Zalecany dla kobiet w kazdym wieku, takze u tych pacjentek, u ktorych wczesniej wykryto DNA onkogennych wisusow HPV
W testach tych stosuje się zaawansowane technologie z uzyciem odczynnikow i aparatury najnowszej generacji, posiadającymi certyfikaty CE-IUD do zastosowań klinicznych. Przestrzegane muszą być rygorystyczne systemy kontroli jakosci.
DODATKOWE INFORMACJE
Większosć kobiet zwalcza wirusa zanim spowoduje on niepoządane efekty. Nieprawidłowe komorki rozwijają się w nabłonku szyjki macicy tylko wtedy, kiedy infekcja onkogennymi typami HPV nie przemija. W większosci przypadkow organizm zdrowej, młodej kobiety (w wieku ponizej 30 lat) zniszczy wirusa. W takiej sytuacji wszelkie cechy infekcji - w tym takze nieprawidłowe komorki szyjki macicy - znikną samoistnie po 6 - 24 miesiącach. Jednakze czasami infekcja onkogennym typem HPV przybiera formę przetrwala, w ktorej wirus produkuje w nadmiarze tzw.mRNA onkoprotein EB/E7 bezposrednio odpowiedzialnych za uruchomienie procesow nowotworowych w szyjce macicy. Efektem tego jest powstanie po pewnym czasie (zwykle kilkanascie miesięcy - kilka lat) zmian przednowotworowych w komorkach nabłonka szyjki macicy okreslanych jako dysplazja, CIN lub SIL. Nieleczona zaawansowana dysplazja (tzw. CIN III lub HSIL) moze doprowadzić do rozwoju choroby .Profilaktyka, wczesne wykrycie i leczenie dysplazji wywoływanej przez onkogenne wirusy HPV chroni większosć kobiet przed rakiem szyjki macicy.
Nalezy podkreslić, ze ze względu na wysoką częstosć (nawet 25%) infekcji HPV u młodszych kobiet w wieku ponizej 30 lat, testy HPV oparte o analizę DNA mają mniejszą specyficznosć i ograniczone zastosowanie, gdyz wykonane jednorazowo nie pozwalają na rozroznienie, czy infekcja ma charakter przemijający, czy tez przetrwały - związany z ryzykiem rozwoju dysplazji i raka. W tej grupie wiekowej testy HPV DNA są pomocne w przypadku niejednoznacznego wyniku badania cytologicznego (ASC-US) oraz dysplazji niskiego stopnia (CIN1 lub LSIL), a takze w celu monitorowania leczenia, np. po konizacji chirurgicznej. W celach prognostycznych testy HPV DNA powinny być stosowane w zasadzie tylko u kobiet w wieku powyzej 30 lat.
Testy nowej generacji oparte o analizę mRNA wirusow HPV mogą być natomiast stosowane u kobiet w kazdym wieku i mają najwyzszą wartosć diagnostyczną i prognostyczną- tzw. pozytywna wartosć predykcyjna (PPV) tych testow jest co najmniej dwukrotnie wyzsza niz analiz wirusowego DNA.
Opracowanie i przygotowanie materiału:
Badanie jest pobierane w gabinecie ginekologicznym przez połozną lub lekarza we wszstkich Filiach Luxmed.
Do pobranego materiału należy dołączyć formularz znajdujący się przy zestawie.