Szczegóły badania

Osteokalcyna

Inna nazwa badania: Osteokalcyna
Materiał: Krew
Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 14 dni roboczych
Sposób przygotowania pacjenta:
Pacjent powinien być na czczo.
Materiałem do badań jest krew. Uwaga ! Badanie dostępne tylko w wybranych lokalizacjach, w określonych godzinach. Sprawdź dostępność badania w ramce na dole strony.
Znaczenie badania:
Osteokalcyna jest jednym z głównych białek niekolagenowych kości stanowiącym 3% całkowitego białka tej tkanki.
Tkanka kości przechodzi dynamiczne procesy formowania i resorpcji. Osteokalcynie przypisywany jest udział w procesie tworzenia tkanki kostnej jako, że jest wytwarzana przez osteoblasty będące komórkami podstawowymi dla procesu tworzenia kości. Osteokalcyna podlega, ponadto, bezpośredniemu wpływowi hormonów regulujących poziom wapnia (kalcytonina, parathormon witamina D), które są niezbędne dla prawidłowej mineralizacji kości.
Wzrost poziomu osteokalcyny może następować w szeregu różnych chorób, do których należą: rozmięknienie kości, choroba Pageta, nadczynność tarczycy,pierwotna nadczynność przytarczyc i osteodystrofia nerkowa. Poziom osteokalcyny może nadto wzrastać w przypadku osteoporozy u kobiet po menopauzie, co wiąże się ze wzrostem lub obniżeniem nasilenia przebudowy kości.
Obniżenie poziomu osteokalcyny notowano w przypadkach niedoczynności przytarczyc i w trakcie długotrwałej terapii kortykosterydami.
Osteokalcyna jest przydatna w monitorowaniu gospodarki mineralnej i metabolizmu i kości.
Opracowanie i przygotowanie materiału:
Uwaga ! Parametr labilny. Krew na skrzep pobrać do probówki z żelem separującym
( zółty lub pomarańczowy korek), wykrzepiać ok 30 min. Po wykrzepieniu próbkę należy odwirować
( prędkość 3000-3500 obrotów, czas 15 min) i umieścić w lodówce ( nie trzeba oddzielać surowicy) do czasu przekazania kurierowi. Jeżeli krew pobrano do zwykłej probówki na skrzep ( czerwony korek) - po odwirowaniu oddzielić surowicę, przelać do plastikowej probówki transportowej, przechowywać w lodówce do czasu przekazania kurierowi. Transport probówek ( z zółtym / pomarańczowym korkiem i transportowych) pomiędzy zmrożonymi wkładami chłodzącymi!!
Każdą próbkę na badanie labilne należy pakować oddzielnie wraz ze skierowaniem, komplet
przekazać kurierowi z informacją, że jest to badanie labilne (konieczne dla szybkiej identyfikacji próbki w Laboratorium - warunek niezbędny przydatności próbki do badania).
Materiałem do badania jest surowica, stabilność surowicy w temperaturze lodówki 3 dni, w temperaturze - 20 st. C 1 miesiąc.