Sposób przygotowania pacjenta:
Pacjent musi być bezwzględnie na czczo! Materiałem do badań jest krew. Uwaga ! Badanie dostępne tylko w wybranych lokalizacjach, w określonych godzinach. Sprawdź dostępność badania w ramce na dole strony.
Znaczenie badania:
Homocysteina to aminokwas siarkowy , który powstaje w organizmie w wyniku metabolizmu aminokwasu - metioniny, występującego powszechnie w spożywanych pokarmach białkowych. Jest ubocznym produktem procesu metylacji. Pełni niezbędne funkcje jako składnik potrzebny wyłącznie do dalszych przemian, jeżeli pozostanie nie naruszona stanowi czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia szeregu chorób, głównie sercowo-naczyniowych. Do prawidłowego przebiegu procesów usuwania nadmiaru homocysteiny z organizmu niezbędna jest odpowiednia ilość: kwasu foliowego, witaminy, B2, B6, B12 oraz cynku. Wskazania do oznaczenia poziomu homocysteiny: -choroba wieńcowa -zawał serca -miażdżyca -zakrzepica żylna -zatorowość tętnicy płucnej -nadciśnienie tętnicze -nadwaga -palenie tytoniu -podwyższony poziom cholesterolu -choroby neurodegeneracyjne -niewydolność nerek -zespół metaboliczny -udary, wylewy krwi do mózgu -niedobory witamin z grupy B, kwasu foliowego -stosowanie hormonalnej antykoncepcji -cukrzyca typu 2 -profilaktyka powikłań ciążowych -obciążenie chorobami sercowo- naczyniowymi w rodzinie . Uwaga!!! Pacjenci zażywający metotreksat, kwas nikotynowy, teofilinę, podtlenek azotu lub L-DOP, mogą wykazywać fałszywie zawyżone poziomy Homocysteiny w surowicy krwi.
Opracowanie i przygotowanie materiału:
Uwaga! Parametr labilny. Materiałem do badania jest krew pobrana na EDTA. Krew należy pobrać do schłodzonej probówki. Niezwłocznie po pobraniu próbkę należy odwirować( prędkość 3000- 3500 obrotów, czas 15 min.), oddzielić osocze od krwinek, przelać do schłodzonej, plastikowej probówki i natychamiast umieścić w lodówce. Transport pomiędzy zmrożonymi wkładami chłodzącymi lub w termosie
z lodem.Próbkę należy pakować oddzielnie wraz ze skierowaniem, komplet przekazać kurierowi z informacją, że jest to badanie labilne (konieczne dla szybkiej identyfikacji próbki w Laboratorium- warunek niezbędny przydatności próbki do badania) Próbkę można przechowywać kilka miesięcy temperaturze - 20 stopni."