Sposób przygotowania pacjenta:
Pacjent nie musi być na czczo.
Materiałem do badań jest krew.
Znaczenie badania:
Jest to badanie serologiczne wykrywające autoprzeciwciała związane z celiakią (chorobą trzewną) oraz z kilku innymi chorobami glutenozależnymi.
Testy te wykrywają autoprzeciwciała, które są produkowane w organizmie w odpowiedzi na białka pokarmowe (gluten i gliadynę) obecne w zbożach (pszenicy, życie i jęczmieniu).
Powyższe autoprzeciwciała wywołują stan zapalny jelit i doprowadzają do zniszczenia błony śluzowej jelit. Skutkiem tego są objawy złego wchłaniania i niedożywienia, takie jak: biegunka, osłabienie, spadek masy ciała, ból brzucha, wzdęcia, wyczerpanie, owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, skłonność do krwawień, bóle kostno-stawowe i niedokrwistość (anemia). Dorośli mogą mieć depresję i ogólne poczucie choroby, natomiast dzieci często są niespokojne i wykazują opóźnienie wzrostu i rozwoju.
Oznaczenie przeciwciał przeciw gliadynie i endomysium (retikulinie) wykonuje się w celu potwierdzenia diagnozy enteropatii glutenowej (u dzieci- celiakia, u dorosłych- Sprue nietropikalna) i Dermatitis herpetiformis Duhring (przewlekłe schorzenie skórne przebiegajace z tworzeniem pęcherzy). Powinno ono być także wykonane wśród krewnych pacjentów z celiakią, by wykryć predyspozycję do enteropatii glutenowej. Poza tym ocena tych przeciwciał jest pomocna w procesie monitorowania przebiegu
choroby, nadzorze diety bezglutenowej i teście obciążenia glutenem.
Przeciwciała przeciw gliadynie i endomysium klasy IgA praktycznie nie występują u osób zdrowych i cierpiących na inne schorzenia jelit, a ich rozpowszechnienie wsród nieleczonych osób z enteropatią glutenową wynosi blisko 100%.
Do rozpoznania celiakii stosuje się następujące testy serologiczne wykrywające swoiste autoprzeciwciała:
"Przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) w klasie IgA
"Przeciwciała przeciwendomyzjalne (anty-EmA) w klasie IgA
"Przeciwciała przeciwgliadynowe (AGA) w klasie IgG i IgA
Opracowanie i przygotowanie materiału:
Materiałem do badań jest krew pobrana na skrzep.
Surowica może być przechowywana w temp. lodówki do 7 dni.
Zamrożona do 30 dni.