Sposób przygotowania pacjenta:
Materiał należy pobrać przed rozpoczęciem leczenia.Zmiana skórna nie powinna być smarowana (maścią ,kremem),oczyszczona z kosmetykow (pudry).
Płytka paznokciowa powinna być czysta, jeden dzień przed badaniem wymoczona w wodzie z mydłem, nie obcinana ok. 1 tygodnia, bez lakieru ( lakier należy zmyć 1 dzień przed badaniem i przed wymoczeniem w wodzie z mydłem).
Przed pobraniem materiału z błon śluzowych jamy ustnej przynajmniej godzinę przed badaniem nie jeść .
Posiewy z zeskrobin pobierane są w punkcie pobrań/gabinecie zabiegowym w godzinach przyjęć.
Posiewy z wymazów (błony śluzowe:jama ustna, nos, gardło, ucho, ropień, kał, mocz) pobierane są w punkcie pobrań /gabinecie zabiegowym
od poniedziałku do piątku w Filiach Lubelskich do godz.14.30 w pozostałych Filiach do godz.12.00.
Posiewy z wymazow :cewka moczowa,pochwa,napletek,żołądź,odbyt pobierane w gabinecie ginekologicznym przez położną lub lekarza
od poniedziałku do piątku w Filiach Lubelskich do godz.14.30, w pozostałych Filiach do godz.12.00.po wcześniejszej rejestracji terminu.
Znaczenie badania:
Mykogram to lekowrażliwość grzybow drożdżopodobnych.
Badanie wykonuje się w celu Identyfikacji grzybow drożdżopodobnych oraz oznaczenia ich wrażliwosci na określone mykotyki (leki przeciwgrzybicze):
5-fluorocytozyna,amfoterycyna-B, flukonazol, itrakonazol, ketokonazol, mikonazol.
Opracowanie i przygotowanie materiału:
Wymazy z jamy ustnej, nosa, gardła, ucha, pochwy, spod napletka i żołędzi można przechowywać do 24 godzin w temperaturze pokojowej.
Materiał tj. kał, mocz, plwocina, ropnie mozna przechowywać do 2 godzin w temp. pokojowej lub do 14 godz.w temp. 4 stopni (kał nawet do 24 godz. w temp. 4 stopni).