Inna nazwa badania: Posiew ze skóry, Posiew, lekooporność, lekowrażliwość, antybiogram, wrażliwość na antybiotyki, mykogram (dotyczy drożdżaków), posiew bakteriologiczny. Materiał: Wymaz Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 3 dni roboczych
Sposób przygotowania pacjenta: Posiew wykonujemy w kierunku bakterii tlenowych.
Materiał należy pobrać przed podaniem pierwszej dawki antybiotyku. W ramach posiewu wykonywany jest również antybiogram. Jeśli bakterie stanowią naturalną florę bakteryjną, niestanowiącą podstawy do wykonania antybiogramu, wówczas nie jest on wykonywany.
Antybiogram jest wykonywany, kiedy uzyskujemy wzrost bakterii patogennych (odpowiedzialnych za zakażenie)- tam, gdzie toczy się proces zapalny.
Znaczenie badania: Celem badania jest wyizolowanie bakterii tlenowych/grzybów patogennych, odpowiedzialnych za proces zapalny, toczący się w miejscu pobrania materiału.
Opracowanie i przygotowanie materiału: Pobranie w punkcie pobrań/gabinecie zabiegowym. Przed pobraniem materiału, miejsce chorobowo zmienione należy oczyścić jałowym wacikiem nasączonym solą fizjologiczną. Pobrać wymaz z miejsc pokrytych strupem lub wydzieliną. Wymazówki z podłożem transportowym do czasu dostarczenia do laboratorium przechowywać w temperaturze pokojowej.
Materiał w jałowych pojemnikach przesłać do laboratorium do 3 godzin.
Materiał pobrać przy pomocy jałowej wymazówki z bakteriologicznego zestawu transportowego.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o polityce cookies dowiesz się TUTAJ