Inna nazwa badania: Kreatynina, KREA, CREA, GFR, eGFR Materiał: Krew Czas oczekiwania na wynik: wynik następnego dnia
Sposób przygotowania pacjenta: Pacjent nie musi być na czczo.
Materiałem do badań jest krew.
Znaczenie badania: Kreatynina jest produktem kreatyny mięśniowej. Przy prawidłowej funkcji nerek kreatynina prawie w całości jest filtrowana przez kłębuszki nerkowe. Służy ona jako marker filtracji kłębkowej nerek. Stężenie kreatyniny w surowicy nie zależy ani od objętości moczu ,ani od diety.
Współczynnik przesączania kłębuszkowego eGFR wyliczany jest standardowo przy oznaczaniu stężenia kreatyniny w surowicy krwi wyłącznie u osób dorosłych (>18 r.ż.) eGFR służy do określenia ilości osocza przefiltrowanego w jednostce czasu.
Badanie wykonywane jest metodą spektrofotometryczną. Zlecenie badania oznacza zgodę na jego wykonanie tą metodą badawczą.
Opracowanie i przygotowanie materiału: Materiałem do badań jest krew pobrana na skrzep. Krew pełną można przechowywać do 2 dni, surowicę w temp. pokojowej 2-3 dni, w lodówce 7 dni.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o polityce cookies dowiesz się TUTAJ