Szczegóły badania

HIV (IV-ta generacja)

Inna nazwa badania: HIV, antygen HIV, przeciwciała anty-HIV,HIV I/II, HIV 1/2.
Materiał: Krew
Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 5 dni roboczych
Sposób przygotowania pacjenta:
Pacjent nie musi być na czczo.
Materiałem do badań jest krew.
Znaczenie badania:
Badanie skryningowe w kierunku zakażenia HIV -ludzkim wirusem upośledzenia odporności. Wirus HIV należy do retrowirusów i jest przenoszony drogą płciową (przez stosunek z zakażoną osobą), lub transfuzję zakażonej krwi, poprzez używanie igieł zanieczyszczonych krwią zakażonych osób (narkomani) oraz łożysko lub krew w trakcie porodu (zakażenie okołoporodowe), a także z mlekiem matki. Okres inkubacji wynosi od 0,5 do 3 lub nawet więcej lat. Swoiste przeciwciała mogą pojawić się już po 3-8 tygodniach. Ze względu na specyfikę odpowiedzi immunologicznej, która jest czynnikiem indywidualnym, zaleca sie wykonanie badania po upływie 12 tygodni od wystapienia sytuacji potencjalnie zagrażającej zakażeniem.Swoiste przeciwciała są wykorzystywane do diagnozowania AIDS i nosicielstwa HIV.
Każdy reaktywny lub wątpliwy wynik testu przesiewowego musi być potwierdzony testem Western blot lub testem genetycznym.

W sytuacjach wystąpienia trudności diagnostycznych z uzyskaniem wyniku, spowodowanych czynnikami niezależnymi od Laboratorium ( np obecność w próbce czynników interferujących ), Pacjent może zostać poproszony o ponowne zgłoszenie się na pobranie krwi do badania.

W niektórych przypadkach, wynikających np. z ograniczeń metody badawczej, wydanie wyniku ostatecznego przez Laboratorium nie jest możliwe. W takich sytuacjach wynik testu w kierunku HIV przekazywany jest Pacjentowi przez upoważnionego lekarza, który udziela wszelkich informacji dotyczących wyniku i dalszego postępowania.
Opracowanie i przygotowanie materiału:
Krew należy pobrac na skrzep.
Surowicę można przechowywać 2 dni w temp.lodówki.
Dłuższe przechowywanie możliwe jest w temperaturz -25 C.

Do zlecenia badania należy dołączyć podpisany przez Pacjenta druk oświadczenia (oświadczenie dotyczące poradnictwa, drukowane w rejestracji podczas rejestrowania badania w programie Klif, ). Zlecenie i oświadczenie należy przekazać do laboratorium.