Inna nazwa badania: Bilirubina całkowita, Tbil, Total Bill Materiał: Krew Czas oczekiwania na wynik: wynik następnego dnia
Sposób przygotowania pacjenta: Pacjent nie musi być na czczo.
Materiałem do badań jest krew.
Znaczenie badania: Bilirubina całkowita powstaje podczas rozpadu hemoglobiny (z czerwonych krwinek). Poza wątrobą transportowana jest przez albuminę (bilirubina niezwiazana). Wraz z żółcią wydalana jest z wątroby do jelit (bilirubina zwiazana); nadaje barwę stolca. Kiedy nie jest wydalana do jelit, trafia do krwi w zwiększonej ilości i nadaje żółte zabarwienie białkówkom oczu i skórze (żółtaczka). U noworodków zawsze w pierwszych dniach życia występuje niewielkiego stopnia żółtaczka.
Znaczenie badania: potwierdzenie rozpoznania żółtaczki oraz kontrola jej nasilenia, u noworodków przy przedłużajacej się i intensywnej żółtaczce.
Wartości nieprawidłowe: przyspieszone lub zwiększone niszczenie krwinek czerwonych, choroby miąższu wątroby (nowotwory, zapalenia, marskość, przekrwienie, zatrucia), zastój żółci np. spowodowany kamica przewodowa, zapaleniem dróg żółciowych.
Badanie wykonywane jest metodą spektrofotometryczną. Zlecenie badania oznacza zgodę na jego wykonanie tą metodą badawczą.
Opracowanie i przygotowanie materiału: Materiałem do badań jest krew pobrana na skrzep. Surowicę można przechowywać w lodówce 7 dni,w temp. pokojowej -1 dzień.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o polityce cookies dowiesz się TUTAJ