Inna nazwa badania: Odkleszczowe zapalenie mózgu, odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, TBE, KZM. Materiał: Krew Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 10 dni roboczych
Patient preparation: The patient does not need to be fasting. The test material is blood.
Znaczenie badania: Badanie wykonuje się w celu określenia odporności poszczepiennej na odkleszczowe zapalenie mózgu.
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), zwane także wczesnoletnim lub wiosenno-letnim zapaleniem mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, jest sezonową wirusową chorobą ośrodkowego układu nerwowego przenoszoną przez kleszcze.
W większości przypadków zakażenie wirusem KZM przebiega bez- lub skąpoobjawowo.
U dzieci choroba przebiega łagodniej niż u dorosłych. W przypadku osób powyżej 40 r.ż. znacznie częściej obserwuje się ciężki przebieg choroby. Początkowo wirus namnaża się w komórkach w miejscu infekcji - ukłucia przez kleszcza, a następnie drogą naczyń limfatycznych przedostaje się do okolicznych węzłów chłonnych i układu siateczkowo-śród-błonkowego (śledziona, wątroba, szpik kostny), skąd przez krew może zostać przetransportowany do o.u.n. Jest to okres wylęgania choroby, trwający zazwyczaj od 7 do 28 dni.
W związku z tym, że obraz kliniczny oraz wyniki podstawowych badań laboratoryjnych są niespecyficzne, rozpoznanie należy potwierdzić za pomocą badań wirusologicznych. Najczęściej jednak wykorzystuje się badania serologiczne, w tym techniki immunofluorescencyjne (ELISA), pozwalające na wykrycie swoistych przeciwciał w klasie IgG i IgM.
Opracowanie i przygotowanie materiału: Materiałem do badań jest krew pobrana na skrzep.
This site uses cookies to provide the highest level of service. Your continued use of the site means that you agree to their use. You can find out more about the cookie policy HERE