Szczegóły badania

HPA-1 diagnostyka konfliktu płytkowego u ciężarnych

Inna nazwa badania: konflikt płytkowy
Materiał: Krew
Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 35 dni roboczych
Sposób przygotowania pacjenta:
Pacjentka nie musi być na czczo.
Badania antygenu HPA-1a można obecnie wykonać bezpłatnie u kobiet od 8 tygodnia do momentu porodu.
w ramach projektu badawczego PREVFNAIT finansowanego z funduszy polsko-norweskiej współpracy naukowej
Aby przystąpić do programu nie potrzeba skierowania od lekarza.
Przy oddaniu krwi na badania należy pielęgniarce oddać podpisaną deklarację świadomej zgody na udział w projekcie.

Materiałem do badań jest krew pobrana na EDTA - 4 ml !!!.Próbkę należy przechowywać w temp.4C do momentu jej odebrania.
Możliwość pobrania we wszystkich filach CM Luxmed
Znaczenie badania:
Konflikt płytkowy jest jednym z matczyno- płodowych konfliktów serologicznych. Jest on analogiczny do powszechnie znanego konfliktu RhD, w którym kobieta RhD ujemna wytwarza przeciwciała do antygenu RhD płodu, lecz dotyczy płytek krwi, a nie erytrocytów.
Przyczyną wystąpienia konfliktu płytkowego jest wytwarzanie przeciwciał przez matkę przeciwko antygenom na płytkach krwi płodu lub noworodka. Do wytworzenia przeciwciał dochodzi, gdy dziecko kobiety nie posiadającej antygenu płytkowego HPA-1a (HPA-1a ujemna) odziedziczyło taki antygen po ojcu. Choroba płodu pojawia się bez żadnych objawów u matki i może wystąpić już w pierwszej ciąży.
Konflikt płytkowy niesie ryzyko wystąpienia małopłytkowości płodu (ITP) lub noworodka (AIMPN). Występuje rzadko ( 2% populacji), jednak wiąże się z poważnymi powikłaniami. Może prowadzić do wylewu wewnątrzczaszkowego, a ten może nawet spowodować śmierć dziecka; może też postawić ślady w postaci padaczki czy niedowładów.
Wykonując badania kobieta uzyskuje informację że jest HPA1a dodatnia (98% kobiet) i nie grozi jej konflikt w antygenie HPA1a lub, że jest HPA1a ujemna (2% kobiet) i powinna wykonywać w czasie ciąży badania diagnostyczne i być pod opieką ginekologów specjalizujących się w leczeniu konfliktu płytkowego.
Badanie zalecane jest wszystkim ciężarnym, szczególnie kobietom które miały komplikacje w pierwszej ciąży, poroniły, straciły dziecko z powodu wylewu lub dziecko miało objawy skazy krwotocznej.
Opracowanie i przygotowanie materiału:
Materiałem do badań jest krew pobrana na EDTA - 8 ml( dwie probówki) !!!.Próbki należy przechowywać w temp.4 stopni C do momentu odebrania.