Inna nazwa badania: ACR, mikroalbuminuria, stosunek albuminy do kreatyniny, UACR Materiał: Mocz poranny Czas oczekiwania na wynik: wynik następnego dnia
Sposób przygotowania pacjenta: Pacjent nie musi być na czczo. Materiałem do badania jest mocz poranny, ze środkowego strumienia, pobrany po wypoczynku nocnym (w ilości co najminej 10 ml). Badania nie należy wykonywać w czasie zaostrzenia niewydolności serca, hiperwolemii, zakażeniach dróg moczowych, po znacznym wysiłku fizycznym ponieważ w stanach tych może wystąpić przejściowe zwiększenie wydalania albuminy z moczem, co może wpływać na zafałszowanie wyniku badania.
Znaczenie badania: Wskaźnik ACR służy do oceny albuminurii. Podstawowym, zalecanym zastosowaniem badania albuminurii jest diagnostyka nefropatii cukrzycowej, w tym wykrywanie jej wczesnej fazy. Badanie jest także przydatne w rozpoznawaniu wczesnego stadium przewlekłej choroby nerek,oraz w chorobach sercowo-naczyniowych.
Opracowanie i przygotowanie materiału: Próbka moczu przechowywana w szczelnym pojemniku stabilna 7 dni w temperaturze pokojowej, 1 miesiąc w temp. 2-8 st.C.
This site uses cookies to provide the highest level of service. Your continued use of the site means that you agree to their use. You can find out more about the cookie policy HERE