Inna nazwa badania: PCT,pct,prokalcitonin, sepsa,wstrząs septyczny, posocznica Materiał: Krew Czas oczekiwania na wynik: wynik następnego dnia
Sposób przygotowania pacjenta: Pacjent nie musi być na czczo
. Materiałem do badan jest krew.
Znaczenie badania: Prokalcytonina jest czułym testem do wczesnej diagnostyki zakażeń bakteryjnych i mykologicznych( grzybiczych ). Jest uznawana jako marker układowej odpowiedzi zapalnej, ułatwiający diagnostykę i monitorowanie ostrych, ciężkich infekcji bakteryjnych i sepsy.
Wysokie stężenie PCT w pierwszych godzinach rozwijającej się infekcji świadczy o etiologii bakteryjnej zakażenia. W posocznicy już po 3 godzinach można wykryć PCT w stężeniu przekraczającym wartość referencyjną.
Gwałtowny spadek stężenia jest potwierdzeniem skuteczności leczenia .
Za pomocą PCT można rozpoznać rozwijającą się infekcję jeszcze w fazie utajenia, przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów klinicznych.
Znaczenie diagnostyczne:
- wczesna diagnostyka infekcji bakteryjnych
- diagnostyka różnicowa etiologii choroby, w tym różnicowanie ciężkich zakażeń bakteryjnych i wirusowych
- kontrola skuteczności terapii
- wykluczenie zakażenia u osób przygotowywanych do rozległych zabiegów
- diagnostyka zakażeń noworodków
- diagnostyka i różnicowanie etiologii ostrego zapalenia trzustki
- diagnostyka uogólnionej jnfekcji u dzieci z zakażeniem układu moczowego
Badanie wykonuje się metodą chemiluminescencji
przy użyciu testu ilościowego " Liaison BRAHMS PCT ".
Opracowanie i przygotowanie materiału: Materiałem do badnia jest krew pobrana na skrzep lub osocze krwi. Zamrożoną surowicę można przechowywać do 1 miesiąca. Ze względu na znaczenie szybkiego otrzymania wyniku badanie powinno być traktowane zawsze jako badanie " cito". Należy pakować oddzielnie i powiadamiać kuriera, tak jak przy wszystkich badaniach cito i labilnych.
This site uses cookies to provide the highest level of service. Your continued use of the site means that you agree to their use. You can find out more about the cookie policy HERE