Inna nazwa badania: CK kinaza kreatyny, CK, CPK Materiał: Krew Czas oczekiwania na wynik: wynik następnego dnia
Sposób przygotowania pacjenta: Pacjent nie musi być na czczo.
Materiałem do badań jest krew. Badania nie powinno się wykonywać po wyczerpującym wysiłku fizycznym.
Znaczenie badania: Enzym istniejący w kilku formach (izoenzymy ) w mięśniu sercowyn oraz w mięśniach szkieletowych. CK dostaje się w zwiększonych ilościach do krwi podczas uszkodzenia komórek mięśniowych np.: w zawale serca, przy intensywnym treningu. Obserwuje się również podwyższony poziom pod wpływem niektórych leków, po napadach padaczkowych z uogólnionymi drgawkami, po rozległych operacjach, porodzie, urazach z masywnymi uszkodzeniami masy mięśniowej. Znaczenie badania: badanie diagnostyczne pomocne w rozpoznawaniu zawału mięśnia sercowego, po stwierdzeniu podwyższonych wartości CK oznacza się CK-MB (frakcję sercowa) w celu ustalenia pochodzenia enzymu (sercowe lub mięśniowe). Jedno z badań przeprowadzanych jako badania przesiewowe u noworodków. Wartości nieprawidłowe: przy uszkodzeniu tkanki mięśniowej, w czasie intensywnego treningu, zgniecenia, zmiażdżenia, infekcji, niektórych chorób mięśni, zawału mięśnia sercowego.
Opracowanie i przygotowanie materiału: Materiałem do badan jest krew pobrana na skrzep. Krew pełną można przechowywać w temp.pokojowej 1 dzień (w ciemnym miejscu),surowicę w lodówce do 2 dni.
This site uses cookies to provide the highest level of service. Your continued use of the site means that you agree to their use. You can find out more about the cookie policy HERE