Details of the study

hs Troponina I

Inna nazwa badania: Troponina I, wysokoczuła troponina sercowa
Materiał: Krew
Czas oczekiwania na wynik: wynik następnego dnia
Sposób przygotowania pacjenta:
Pacjent nie musi być na czczo.
Materiałem do badań jest krew.
Znaczenie badania:
hs Troponina I(troponina sercowa wysokoczuła)jest preferowanym biomarkerem w diagnostyce zawału mięśnia sercowego ze względu na wysoką specyficzność tkankową mięśnia sercowego, jak również wysoką czułość kliniczną. Troponina I jest białkiem znajdującym się w mięśniu sercowym i w połączeniu z troponiną T i troponiną C reguluje zależną od wapnia interakcję aktyny z miozyną. Zidentyfikowano trzy izotypy TnI: jeden zwiazany z szybko kurczącymi się mięśniami szkieletowymi, jeden związany z wolno kurczącymi się mięśniami szkieletowymi i jeden związany z mięśniem sercowym. Forma sercowa zawiera dodatkowe 31 reszt aminokwasowych w N-końcowym fragmencie cząsteczki. Badania kliniczne wykazały, że cTnI jest wykrywalne w krążacej krwi 4-6 godzin po ostrym zawale mięśnia sercowego (AMI) i jej stężenie pozostaje podwyższone przez następnych kilka dni.
Ten wzrost stężenia cTnI pokrywa okno diagnostyczne zarówno CK-MB, jak i dehydrogenazy mleczanowej. Kolejne badania kliniczne pokazały, że cTnI ma większą swoistość dla uszkodzenia mięśnia sercowego niż CK-MB. Wyniki badania troponiny sercowej o wysokiej czułości w połączeniu z wynikami badań klinicznych i diagnostycznych, mogą być użyte jako pomoc w ocenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w tym zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawału mięśnia sercowego, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca lub udaru niedokrwiennego mózgu u osób nie wykazujących objawów. Mogą być również stosowane do oceny odpowiedzi na leczenie statynami.
Opracowanie i przygotowanie materiału:
Uwaga ! Parametr labilny.
Krew należy pobrać na skrzep do probówki z żelem separującym ( żółty lub pomarańczowy korek), wykrzepiać ok 30 min, odwirować ( prędkość 3000-3500 obrotów, czas 15 min). Natychmiast po odwirowaniu umieścić probówkę w lodówce ( nie trzeba oddzielać surowicy) do czasu przekazania kurierowi.
Jeżeli krew została pobrana do zwykłej probówki na skrzep ( czerwony korek) - krew wykrzepić
i odwirować. Po odwirowaniu niezwłocznie oddzielić surowicę, przelać do schłodzonej plastikowej probówki transportowej, przechowywać w lodówce do czasu przekazania kurierowi.
Transport probówek ( z zółtym / pomarańczowym korkiem i transportowych) pomiędzy zmrożonymi wkładami chłodzącymi!!!
Próbki należy zapakować oddzielnie wraz ze skierowaniem, komplet przekazać kurierowi z informacją, że jest to badanie labilne (konieczne dla szybkiej identyfikacji próbki w Laboratorium - warunek niezbędny przydatności próbek do badania).
W surowicy stabilna w temp. pokojowej 4 godz.Jeśli próbki nie zostaną oznaczone w ciągu 24 godzin, należy je zamrozić w temperaturze -20°C lub niższej.