Inna nazwa badania: Prolaktyna, PRL Materiał: Krew Czas oczekiwania na wynik: wynik następnego dnia
Sposób przygotowania pacjenta: Pacjent nie musi być na czczo.
Materiałem do badań jest krew. Wykonuje się również oznaczenie po obciążeniu MCP (metoklopramid)-zgodnie z zaleceniem lekarza kierujacego.
Zleconą dawkę leku pacjent otrzymuje w naszych placówkach oprócz: Poniatowej, Świdnika, Tomaszowa Lub., Lubartowa, Radzynia Podl. i Białej Podlaskiej.
Znaczenie badania: Prolaktyna jest uwalniana z przedniego płata przysadki mózgowej. Jej wydzielanie jest hamowane przez dopaminę uwalnianą z podwzgórza. Po wyizolowaniu prolaktyny z przysadki mózgowej, krwi i płynu owodniowego stwierdzono, że występuje ona w kilku formach o różnej masie cząsteczkowej i wykazuje strukturalne podobieństwa do hormonu wzrostu. Prolaktyna odgrywa główna rolę w inicjowaniu i podtrzymywaniu laktacji, kiedy to fizjologicznie dochodzi do podwyższenia jej stężenia w surowicy. Patologiczna hyperprolaktynemia zdarza się w nadczynności przysadki i niewydolności nerek. Hyperprolaktynemia wywołuje upośledzenie funkcji gonad u obu płci. U kobiet może dojść do zatrzymania miesiączkowania, a u mężczyzn do impotencji.
Opracowanie i przygotowanie materiału: Materiałem do badań jest krew pobrana na skrzep. Surowicę można przechowywać 7 dni w temp.lodówki 3 miesiące w zamrażarce (-20).
This site uses cookies to provide the highest level of service. Your continued use of the site means that you agree to their use. You can find out more about the cookie policy HERE