Деталі дослідження

Insulina - krzywa( 3 pkt 75 g, na czczo, po 1h, po 2h)

Inna nazwa badania: Insulina krzywa 3pkt.,krzywa insulinowa,insulinooporność
Materiał: Krew
Czas oczekiwania na wynik: wynik następnego dnia
Sposób przygotowania pacjenta:
Pacjent musi być na czczo ok.10-12 h.
Krew pobiera się na czczo a następnie obciąża pacjenta zleconą dawką glukozy i ponownie (dwukrotnie) pobieramy krew na skrzep w zalecanych odstępach od obciążenia.
Opracowanie i przygotowanie materiału:
Materiałem do badań jest krew pobrana na skrzep (insulina) oraz krew pobrana na fluorek sodu (glukoza).
Przy wykonywaniu krzywej insulinowej zalecane jest jednoczesne wykonanie krzywej cukrowej, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Wykonanie krzywej cukrowej wraz z insulinową w przypadku braku zaleceń lekarskich zależy od decyzji pacjenta.
Krew pobiera się na czczo a następnie obciąża pacjenta zleconą dawką glukozy.
Jeśli z krzywą insulinową wykonywana jest jednocześnie krzywa cukrowa nie jest zalecane dodawanie do roztworu soku z cytryny, a do sporządzania roztworu nie zaleca się stosowania glukozy smakowej. W przypadku gdy na badanie zgłasza się pacjent z kupionym w aptece gotowym roztworem glukozy, którego użycie rekomendował pacjentowi lekarz, roztwór ten może być użyty do obciążenia. Na skierowaniu należy zaznaczyć, że na życzenia pacjenta użyty został gotowy, przyniesiony przez niego roztwór glukozy.
W zalecanym odstępie czasu od obciążenia ponownie pobieramy krew na skrzep( i ewentualnie na fluorek sodu)
Surowica stabilna w temp. pokojowej 1 dzień, w lodówce 6 dni, w zamrażarce 6 m-cy.
Krew pobraną na fluorek sodu( na oznaczenie glukozy) można przechowywać w lodówce do 2 dni.
W czasie trwania całego testu pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego , zalecane jest aby oczekiwał w poczekalni Punktu Pobrań w pozycji siedzącej. Pacjent nie może nie może przyjmować żadnych płynów ( także wody) i pokarmów, personel zobowiązany jest do pouczenia pacjenta w tym zakresie. Wypicie w czasie testu łyka wody dopuszczalne jest wyłącznie w sytuacji zagrożenia wymiotami lub omdleniem .