Деталі дослідження

Тест з глюкозним навантаженням (5 секунд, 75 г, "0", 30 хвилин, 60 хвилин, 90 хвилин, 120 хвилин)

Inna nazwa badania: krzywa cukrowa, doustny test tolerancji glukozy, OGTT
Materiał: Krew
Czas oczekiwania na wynik: wynik następnego dnia
Sposób przygotowania pacjenta:
Pacjent musi być bezwzględnie na czczo!
Zaleconą dawkę glukozy pacjent otrzymuje w naszych placówkach.
Po pierwszym pobraniu krwi na czczo, pacjent otrzymuje do wypicia roztwór glukozy
a następnie w zalecanych odstępach czasu pobierane są kolejne próbki krwi.
Przez cały czas trwania badania należy pozostawać na miejscu.
Test obciążenia glukozą u dzieci można wykonać wyłącznie w placówkach CM Luxmed na ul. Radziwiłłowskiej i Zwycięskiej (Galeria Zone obok Tesco).
Znaczenie badania:
Próba doustnego obciażenia glukozą, służy do rozpoznania cukrzycy u osób z prawidłowym lub nieznacznie podwyższonym poziomem cukru na czczo.
Glukozę podaje się doustnie i oznacza jej poziom na czczo, po 30 min, 60 min, 90 min oraz 120 min od podania glukozy.
Opracowanie i przygotowanie materiału:
Krew pobieramy na fluorek sodu.
Przechowywanie (próka z fluorkiem) w lodówce do 48 h.
Na badanie wymagane jest skierowanie od lekarza. U osób małoletnich ( poniżej 18 roku życia) na skierowaniu musi być określona dawka obciążenia glukozą oraz czas pobrania kolejnych próbek po obciążeniu.
Nie jest zalecane dodawanie do roztworu soku z cytryny, a do sporządzania roztworu nie zaleca się stosowania glukozy smakowej. W przypadku gdy na badanie zgłasza się pacjent z kupionym w aptece gotowym roztworem glukozy, którego użycie rekomendował pacjentowi lekarz, roztwór ten może być użyty do obciążenia. Na skierowaniu należy zaznaczyć, że na życzenia pacjenta użyty został gotowy, przyniesiony przez niego roztwór glukozy.

W czasie trwania całego testu pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego , zalecane jest aby oczekiwał w poczekalni Punktu Pobrań w pozycji siedzącej. Pacjent nie może nie może przyjmować żadnych płynów ( także wody) i pokarmów, personel zobowiązany jest do pouczenia pacjenta w tym zakresie. Wypicie w czasie testu łyka wody dopuszczalne jest wyłącznie w sytuacji zagrożenia wymiotami lub omdleniem .