Jesteś tutaj:  Dla Pacjenta » Badania » USG » Usg ogólne » USG jamy brzusznej
Dostosuj czcionkę: A A A

PRACUJEMY, ALE W SZCZEGÓLNYM TRYBIE

  • Obowiązuje rejestracja TYLKO TELEFONICZNA ! 81 5016012.
  • Nasze przychodnie są otwarte ale W TROSCE O NAS WSZYSTKICH prosimy o niezgłaszanie się do przychodni z objawami infekcji grypopodobnych.
  • Pacjentom z objawami infekcji udzielane są wyłącznie konsultacje telefoniczne.
  • Na bieżąco włączamy kolejnych lekarzy specjalistów do udzielania porad telemedycznych*.
  • Podczas porady telemedycznej z lekarzem można uzyskać:
    e-Receptę**, e-Zwolnienie, skierowanie.
  • W sytuacji, kiedy będzie to konieczne, pacjent zostanie umówiony na wizytę w przychodni.

Nasze działania związane są z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa dlatego też prosimy o zastosowanie się do wprowadzonych nadzwyczajnych środków ostrożności.

*Na poradę telemedczną obowiązuje rejestracja telefoniczna lub internetowa jak na zwykłą poradę.
**Nie należy przychodzić po recepty – podczas porady telefonicznej zostanie podany 4-cyfrowy kod e-recepty, który należy podać w aptece wraz z numerem PESEL.

Usg ogólne

USG jamy brzusznej
Cel badania:

USG jamy brzusznej umożliwia ocenę narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Przy pomocy badania USG można ocenić wielkość, kształt, strukturę narządów takich jak : wątroba, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, trzustka, śledziona, nerki, pęcherz moczowy (jeśli jest wypełniony).

Wskazaniem do badania USG jamy brzusznej są nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych, dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej, utrudnienia w oddawaniu moczu, stolca i inne niepokojące zmiany w organizmie. Celem badania jest diagnoza charakteru zmian chorobowych narządów wewnętrznych.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu od razu po badaniu.

Przygotowanie do badania:

Przed badaniem należy około 6 godzin pozostać na czczo, a w przeddzień badania dieta powinna być lekkostrawna. Wskazane jest na 1 godzinę przed badaniem wypić 0,5 - 1,0 litra niegazowanego płynu (woda). Zalecane jest przedstawienie lekarzowi opisów poprzednich badań. Badanie wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, jest bezbolesne. Może być powtarzane wielokrotnie bez narażania pacjenta na szkodliwe promieniowanie.