Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Wybierz grupę pytań:
- Świadczenia medyczne realizowane w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia
- Czy lekarz na wizycie prywatnej ma możliwość wystawienia skierowania na
badania laboratoryjne/diagnostyczne, rehabilitację, do poradni lub do
szpitala w ramach NFZ?
W ramach leczenia komercyjnego lekarz nie może wystawiać skierowań na badania refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystawienie tego typu skierowań możliwe jest w tylko i wyłączenie w przypadku leczenia w poradniach i przychodniach, które podpisały w danym roku kalendarzowym umowę z wojewódzkim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. W większości przypadków na leczenie specjalistyczne wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego. Na badania specjalistyczne i rehabilitację pacjenta skierować może tylko i wyłączenie lekarz specjalista poradni NFZ, na podstawie udokumentowanej historii leczenia pacjenta w ramach tej poradni.
W sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia lekarz może wystawić skierowanie na leczenie szpitalne.
- Czy lekarz na wizycie prywatnej ma możliwość wystawienia skierowania na
badania laboratoryjne/diagnostyczne, rehabilitację, do poradni lub do
szpitala w ramach NFZ?
- Recepty na leki refundowane
- Czy lekarz może odmówić wydania recepty na leki refundowane jeśli pacjent nie ma aktualnego dowodu ubezpieczenia?
Informujemy, że lekarz ma prawo odmówić wydania recepty na leki refundowane w sytuacji jeśli Pacjent nie posiada dowodu aktualnego ubezpieczenia, którym jest każdy dokument potwierdzający uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności dokument potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenia zdrowotne. W związku z powyższym prosimy o zabieranie na wizytę lekarską dowodu aktualnego ubezpieczenia.
- Czy lekarz może wystawić receptę na leki refundowane na wizycie komercyjnej?
Każdy lekarz, który zawarł umowę z NFZ na leki refundowane dla pacjentów może takie recepty wystawiać na usługach prywatnych. Lekarz ma też prawo sprawdzić czy pacjent jest ubezpieczony - prosząc o okazanie dokumentu ubezpieczenia. Dokument ten należy okazać w dniu konsultacji – nie ma możliwości doniesienia dokumentu w innym terminie. Lekarz ma prawo odmówić wydania recepty na leki refundowane w sytuacji jeśli Pacjent nie posiada dowodu aktualnego ubezpieczenia.
- Czy podany czas oczekiwania na wynik badania laboratoryjnego może ulec zmianie?
Podawany czas oczekiwania na wynik jest czasem orientacyjnym, dokładamy wszelkich starań, aby wyniki były dostępne w czasie deklarowanym.
Informacje o ewentualnych opóźnieniach, wynikających z czynników niezależnych od Centrum Medycznego Luxmed (np. awaria prądu, awaria analizatora) są zwyczajowo umieszczane na stronie odbioru wyników. Opóźnienia wynikać mogą również ze specyfiki dostarczonego materiału biologicznego, w przypadku otrzymywania wyników wątpliwych/ niejednoznacznych diagnostycznie badanie są powtarzane, co wydłuża okres wydania wyniku.
Z uwagi na teoretyczną możliwość wystąpienia wyżej opisanych sytuacji, prosimy, aby nie wykonywać badań na dzień przed planowaną wizytą lub w dniu wizyty. Jeżeli nie ma wyraźnych wskazań lekarza co do daty wykonania badania, za badania aktualne uważa się badania wykonanego do 7 dni przed wizytą.
- Czy lekarz może odmówić wydania recepty na leki refundowane jeśli pacjent nie ma aktualnego dowodu ubezpieczenia?
- Badania diagnostyczne
- Jaki jest czas oczekiwania na wyniki badań?
Wszelkie informacje wynik, dotyczące badań laboratoryjnych łącznie, z czasem oczekiwania na dostępne są w Niezbędniku pacjenta. Przypominamy, że czas oczekiwania na wyniki badań laboratoryjnych określony jest w dniach roboczych (bez sobót, niedziel i dni świątecznych).
Wyniki badań diagnostycznych takich jak badanie USG oraz ECHO serca wydawane są od razu po badaniu. W przypadku badań RTG wynik badania wydawany jest od razu, natomiast na opis badania należy poczekać od 15 minut do kilku godzin w zależności od badania.
- Czy na komercyjne badania laboratoryjne i diagnostyczne wymagane jest skierowanie od lekarza?
Wszelkie badania diagnostyczne powinny być wykonywane ze wskazań medycznych, po konsultacji z lekarzem. Specyficzna terminologia badań diagnostycznych, gdzie nazwy badań różnią się od siebie nieznacznie (w niektórych przypadkach nawet jedną literą), może powodować pomyłki w wyborze właściwego badania, co naraża pacjenta na dodatkowe koszty, wydłuża również okres oczekiwania na wynik właściwego badania.
Z tego względu, również w przypadku badań komercyjnych, preferujemy, aby zlecane były one przez lekarza kierującego na dowolnym druku skierowania.
Bezwzględnie skierowania wymagamy w przypadku badań z zakresu pracowni:
- RTG, z uwagi na wymogi obowiązujące przepisy prawne (Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowani jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej).
- Kardiologicznej, z uwagi na konieczność wykluczenia przeciwwskazań zdrowotnych do wykonania badania.
- Jaki jest czas oczekiwania na wyniki badań?