Jesteś tutaj:  Dla Pacjenta » Badania » Laboratorium » Pełna Lista Badań » 
Dostosuj czcionkę: A A A

PRACUJEMY, ALE W SZCZEGÓLNYM TRYBIE

 • Obowiązuje rejestracja TYLKO TELEFONICZNA ! 81 5016012.
 • Nasze przychodnie są otwarte ale W TROSCE O NAS WSZYSTKICH prosimy o niezgłaszanie się do przychodni z objawami infekcji grypopodobnych.
 • Pacjentom z objawami infekcji udzielane są wyłącznie konsultacje telefoniczne.
 • Na bieżąco włączamy kolejnych lekarzy specjalistów do udzielania porad telemedycznych*.
 • Podczas porady telemedycznej z lekarzem można uzyskać:
  e-Receptę**, e-Zwolnienie, skierowanie.
 • W sytuacji, kiedy będzie to konieczne, pacjent zostanie umówiony na wizytę w przychodni.

Nasze działania związane są z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa dlatego też prosimy o zastosowanie się do wprowadzonych nadzwyczajnych środków ostrożności.

*Na poradę telemedczną obowiązuje rejestracja telefoniczna lub internetowa jak na zwykłą poradę.
**Nie należy przychodzić po recepty – podczas porady telefonicznej zostanie podany 4-cyfrowy kod e-recepty, który należy podać w aptece wraz z numerem PESEL.

Trichomonas vaginalis - badanie mykologiczne

Inna nazwa badania: Rzęsistek pochwowy, rzęsistkowica,choroba weneryczna.

Materiał: Wymaz

Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 4 dni roboczych

 • Sposób przygotowania pacjenta:

  Materiałem pobieranym do badania u kobiet jest: (po wcześniejszym założeniu wziernika ginekologicznego)wydzielina ze ścian pochwy, z tylnego jej sklepienia, z kanału szyjki macicy,oraz wymaz z cewki moczowej. Najlepiej wydzielinę pobrać na 2-3 dni przed lub po miesiączce.U mężczyzn pobieramy wymaz z cewki moczowej najlepiej przed porannym oddaniem moczu lub po dłuższej przerwie ok 4 godz. Materiał do badania najlepiej pobrać przed rozpoczęciem lub po uprzednim przerwaniu leczenia przeciwko rzęsistkowi. Na badanie należy zarejestrować sie telefonicznie. Badanie pobiera położna .

 • Znaczenie badania:

  Rzęsistek pochwowy należy do pasożytów przenoszonych najczęściej drogą płciową. Wywołuje chorobę zwaną rzęsistkowicą. W przewlekłych stanach zapalnych rzęsistek występuje w pochwie i cewie moczowej u kobiet oraz w cewie moczowej, gruczole krokowym i pęcherzykach nasiennych u mężczyzn. Nierzadko podczas porodu zarażeniu ulegają noworodki ( znika ono samoistnie w ciągu miesiąca). Pasożyty te powodują uszkodzenie komórek nabłonka pochwy, drobne ubytki i owrzodzenia. Okres wylęgania wynosi 1-4 tygodni. U 50 % kobiet zarażonych występują obfite, piankowate, żółtawe upławy, towarzyszy im podrażnienie pochwy i sromu. Objawy nsilają się w czasie miesiączki. Badaniem stwierdza się stan zapalny pochwy, nagromadzenie wydzieliny w sklepieniu pochwy, drobne wybroczyny błony śluzowej pochwy lub szyjki macicy. Rzęsistkowica jest często powikłana zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym. Kandydoza szczególnie często nasila się w wyniku leczenia rzęsistkowicy, związku ze zmieniona biocenozą pochwy. Przewlekła rzęsistkowica może mieć pewien wpływ na stany zapalne miednicy mniejszej, niepłodność powikłania ciąży, długość okresu rekonwalescencji po histerektomii. U mężczyzn rzęsiek niekiedy zagnieżdża się w cewce moczowej, gruczole krokowym, najądrzach i owrzodzeniach prącia. Inwzję u mężczyzn najczęściej przebiegają bezobjawowo; należy je różnicować z zakażeniem i dwoinką rzeżączki. Zakażeniom rzęsistkiem towarzyszą zazwyczaj zakażenia bakteryjne i grzybicze (np. Candida albicans). Przewlekła nie leczona rzęsistkowica może powodować niepłodność oraz być przyczyną powikłań ciążowych. Objawy rzęsistkowicy : - upławy (wydzieliny z dróg rodnych): bardzo obfite, pieniste, cuchnące, o barwie przeważnie żółtej lub zielonkawej, - świąd, pieczenie , - ból w okolicy krocza , - podrażnienie sromu i pochwy . Gdy do infekcji dróg płciowych dochodzi zarażenie dróg moczowych, może wystąpić pieczenie, częstomocz, parcie na mocz, a nawet bolesne oddawanie moczu oraz bóle w podbrzuszu.

 • Opracowanie i przygotowanie materiału:

  Materiał jest pobierany przez położną lub lekarza we wszystkich Filiach Luxmed. Materiałem do badania jest wymaz z jednego miejsca układu moczowo-płciowego. O miejscu pobrania decyduje lekarz lub połozna na podstawie stwierdzonych zmian chorobowych. Wymagane specjalne wymazówki.