Jesteś tutaj:  Dla Pacjenta » Badania » Laboratorium » Pełna Lista Badań » 
Dostosuj czcionkę: A A A

PRACUJEMY, ALE W SZCZEGÓLNYM TRYBIE

 • Obowiązuje rejestracja TYLKO TELEFONICZNA ! 81 5016012.
 • Nasze przychodnie są otwarte ale W TROSCE O NAS WSZYSTKICH prosimy o niezgłaszanie się do przychodni z objawami infekcji grypopodobnych.
 • Pacjentom z objawami infekcji udzielane są wyłącznie konsultacje telefoniczne.
 • Na bieżąco włączamy kolejnych lekarzy specjalistów do udzielania porad telemedycznych*.
 • Podczas porady telemedycznej z lekarzem można uzyskać:
  e-Receptę**, e-Zwolnienie, skierowanie.
 • W sytuacji, kiedy będzie to konieczne, pacjent zostanie umówiony na wizytę w przychodni.

Nasze działania związane są z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa dlatego też prosimy o zastosowanie się do wprowadzonych nadzwyczajnych środków ostrożności.

*Na poradę telemedczną obowiązuje rejestracja telefoniczna lub internetowa jak na zwykłą poradę.
**Nie należy przychodzić po recepty – podczas porady telefonicznej zostanie podany 4-cyfrowy kod e-recepty, który należy podać w aptece wraz z numerem PESEL.

Dihydrotestosteron ( DHT )

Inna nazwa badania: Brak

Materiał: Krew

Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 18 dni roboczych

 • Sposób przygotowania pacjenta:

 • Znaczenie badania:

  Badanie wykonuje się w celu określenia nadmiaru lub niedoboru DHT u mężczyzn i u kobiet. Wskazaniem do wykonania badania jest przede wszystkim łysienie typu androgenowego u mężczyzn oraz hirsutyzm, zaburzenia miesiączkowania, zespół policystycznych jajników u kobiet. U obu płci bezpłodność i hipogonadyzm oraz trądzik i łojotowe zapalenie skóry, u dzieci zaburzenia rozwoju seksualnego. Dihydrotestosteron obok testosteronu należy do silnie działających androgenów. Wydzielany jest przez jadra, jajniki i nadnercza, a także pochodzi z obwodowej konwersji prekursorów. Powstaje w wyniku działania enzymu 5-α-reduktazy z testosteronu i wykazuje 2-6 razy większą aktywność niż testosteron. Enzym 5-α-reduktaza występuje przede wszystkim w prąciu, mosznie, gruczole krokowym, skórze i wątrobie. DHT w życiu płodowym jest niezbędny do różnicowania zewnętrznych narządów płciowych. W okresie dojrzewania mężczyzn odpowiada za wytworzenie większości drugorzędowych cech płciowych. W życiu dorosłym DHT wpływa na prawidłową masę gruczołu krokowego oraz bierze udział w tworzeniu płynu nasiennego. Nadprodukcja tego androgenu może wystąpić u mężczyzn po 50 roku życia i może prowadzić do przerostu prostaty oraz rozwoju raka gruczoły krokowego.

 • Opracowanie i przygotowanie materiału:

  Materiał: krew pobrana na skrzep Stabilność: 24 godz. w temp. lodówki, zamrożona 3 miesiące