Jesteś tutaj:  Dla Pacjenta » Badania » Laboratorium » Pełna Lista Badań » 
Dostosuj czcionkę: A A A

PRACUJEMY, ALE W SZCZEGÓLNYM TRYBIE

 • Obowiązuje rejestracja TYLKO TELEFONICZNA ! 81 5016012.
 • Nasze przychodnie są otwarte ale W TROSCE O NAS WSZYSTKICH prosimy o niezgłaszanie się do przychodni z objawami infekcji grypopodobnych.
 • Pacjentom z objawami infekcji udzielane są wyłącznie konsultacje telefoniczne.
 • Na bieżąco włączamy kolejnych lekarzy specjalistów do udzielania porad telemedycznych*.
 • Podczas porady telemedycznej z lekarzem można uzyskać:
  e-Receptę**, e-Zwolnienie, skierowanie.
 • W sytuacji, kiedy będzie to konieczne, pacjent zostanie umówiony na wizytę w przychodni.

Nasze działania związane są z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa dlatego też prosimy o zastosowanie się do wprowadzonych nadzwyczajnych środków ostrożności.

*Na poradę telemedczną obowiązuje rejestracja telefoniczna lub internetowa jak na zwykłą poradę.
**Nie należy przychodzić po recepty – podczas porady telefonicznej zostanie podany 4-cyfrowy kod e-recepty, który należy podać w aptece wraz z numerem PESEL.

Chlamydia pneumoniae IgM

Inna nazwa badania: Brak

Materiał: Krew

Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 5 dni roboczych

 • Sposób przygotowania pacjenta:

  Pacjent nie musi być na czczo. Materiałem do badań jest krew.

 • Znaczenie badania:

  Chlamydie to bakterie gram-ujemne należące do grupy bezwzględnych pasożytów wewnątrzkomórkowych. Nazywane są także pasożytami energetycznymi. Bakteria Chlamydophila pneumoniae to czynnik zakaźny, który wywołuje różne choroby układu oddechowego. Zakażenie Chlamydophila pneumoniae zazwyczaj przebiega bezobjawowo lub z łagodnymi objawami, jednak zdarzają się poważniejsze choroby, takie jak pozaszpitalne zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok i gardła. Choroba wywołana bakterią Chlamydophila pneumoniae może także mieć charakter przewlekły. Możliwe choroby towarzyszące to astma, rak płuca, miażdżyca, zawał mięśnia sercowego i choroba Alzheimera. Infekcje mogą być pierwotne, przewlekłe lub nawracające. Infekcja pierwotna pozwala na uzyskanie odpowiedzi przeciwciał kl. IgM (w przeciągu ok. trzech tygodni) oraz opóźnionej odpowiedzi przeciwciał kl. IgA i IgG (w przeciągu ok. sześciu tygodni). Miana przeciwciał IgM i IgA gwałtownie spadają (w przeciągu czterech do sześciu miesięcy), podczas gdy poziom IgG zmniejsza się wolniej. W przypadku przewlekłych lub nawracających infekcji, gwałtownie spada poziom przede wszystkim przeciwciał kl. IgA i IgG. Wysokie miano przeciwciał kl. IgA pozwala zdiagnozować infekcję przewlekłą, obecność przeciwciał kl. IgG wskazuje na infekcję przebytą w przeszłości i jest wykrywalna w 30-50% próbek surowicy pobranych od dawców krwi.