Jesteś tutaj:  Dla Pacjenta » Badania » Laboratorium » Pełna Lista Badań » 
Dostosuj czcionkę: A A A

PRACUJEMY, ALE W SZCZEGÓLNYM TRYBIE

 • Obowiązuje rejestracja TYLKO TELEFONICZNA ! 81 5016012.
 • Nasze przychodnie są otwarte ale W TROSCE O NAS WSZYSTKICH prosimy o niezgłaszanie się do przychodni z objawami infekcji grypopodobnych.
 • Pacjentom z objawami infekcji udzielane są wyłącznie konsultacje telefoniczne.
 • Na bieżąco włączamy kolejnych lekarzy specjalistów do udzielania porad telemedycznych*.
 • Podczas porady telemedycznej z lekarzem można uzyskać:
  e-Receptę**, e-Zwolnienie, skierowanie.
 • W sytuacji, kiedy będzie to konieczne, pacjent zostanie umówiony na wizytę w przychodni.

Nasze działania związane są z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa dlatego też prosimy o zastosowanie się do wprowadzonych nadzwyczajnych środków ostrożności.

*Na poradę telemedczną obowiązuje rejestracja telefoniczna lub internetowa jak na zwykłą poradę.
**Nie należy przychodzić po recepty – podczas porady telefonicznej zostanie podany 4-cyfrowy kod e-recepty, który należy podać w aptece wraz z numerem PESEL.

Borelioza IgG

Inna nazwa badania: Borelioza IgG test ilościowy (Elisa)

Materiał: Krew

Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 5 dni roboczych

 • Sposób przygotowania pacjenta:

  Pacjent nie musi być na czczo. Materiałem do badań jest krew.

 • Znaczenie badania:

  Borelioza jest choroba zakaźną powodowaną przez krętka Borrelia i przenoszoną na skutek ukąszenia przez przedstawiciela jednego z kilku gatunków kleszczy. Głównym wektorem w Europie są kleszcze Ixodes pacificus. Do większości zakażeń dochodzi w miesiącach letnich i mają najczęściej przebieg trójfazowy: - wczesna ograniczona postać boreliozy charakteryzuje się grypopodobnymi objawami z towarzyszącym rumieniem wędrującym (erythema migrans), - wczesna rozsiana borelioza wyróżniająca się mnogimi rumieniami wędrującymi, którym mogą towarzyszyć zaburzenia neurologiczne, skórne lub ze strony mięśnia sercowego, - pózna borelioza czyli przewlełe zapalenie skóry obwodowych części kończyn (acrodermatitis), wraz z towarzyszacymi zaburzeniami pozaskórnymi takimi jak neurologiczne, reumatologiczne i ze strony mięśnia sercowego. Przeciwciała w klasie IgG świadczą o przebyciu zakażenia. Aktualne rekomendacje dotyczące diagnostyki chorób odkleszczowych zalecają wykonanie badania przeciwciał w kierunku Borrelia najwcześniej po upływie 4-6 tygodni od ukąszenia.

 • Opracowanie i przygotowanie materiału:

  Materiałem do badań jest krew pobrana na skrzep. Surowicę można przechowywać w lodówce do 5 dni, zamrożoną do 2 miesięcy.